(100 % pinot noir)
12 juli 2025 (hemma)
Det här är den nysläppta sjätte upplagan i Bollingers PN-serie, som varje år lyfter fram en årgång och en by/växtplats – och inte minst druvan pinot noir. Den här gången är det fokus på 2020 och Tauxières.
Champagnen är till 48 % baserad på skörden 2020 och till 52 % på reservvin. De senare utgörs dels av ståltankslagrat vin från 2019 och dels av viner från 2008 och 2012 som lagrats i magnumflaskor. Man går således all in avseende reservvin i den här champagnen – det här är de tre bästa årgångarna på mycket länge.
Flaskan blev degorgerad i februari 2025 med en dosage på 8 g/l.
Det här är en härlig champagne! Det är sannolikt den bästa versionen hittills i PN-serien. Den kommer självklart vinna på lagring, men jag tycker den dricks riktigt bra redan idag. Betyget är möjligen något snålt.
Doft: Komplex doft med inslag av brioche, hasselnötter, blodapelsin och äppelkaka som efter hand följs av mogen persika, steniga och kritiga mineraler samt plast och mogna hallon.
Smak: Generös, fruktig, frisk och torr smak med fin sälta och härlig koncentration. Blodapelsin, gröna äpplen och mogen persika dominerar. Hög syra och bra längd.
Betyg idag: 88
Sannolikt bäst: 2030-2036
Mina intryck av tidigare champagner i serien (med länkar):


Inga kommentarer:
Skicka en kommentar