Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

onsdag 23 juli 2025

Vincent Cuillier No. 2 Montagne de Reims Millésime 2019

(100 % chardonnay)

 

26 november 2024 (hemma)

 


 

Häromveckan provade jag No. 1 (Côte de Sézanne Millésime 2015 – se inlägget här) i Vincent Cuilliers négociantlinje, det vill säga champagner gjorda på inköpta druvor. Det här är No. 2, som är framställd av chardonnay från Villers-Marmery i Montagne de Reims och skörden 2019.

 

Det här är en mycket bra ung champagne! Ger man den fem-sex års lagring bör det finnas potential till ytterligare glädje.

 

Doft: Jäst, citron, gula äpplen, aprikos och brioche. Från och med andra glaset uppstår lite gräddiga toner.

 

Smak: Ung, syrlig, fruktig och mycket torr smak med viss sälta och bra energi. Citron, aprikos, gula äpplen och persika. Hög syra och bra längd.

 

Betyg idag: 88

 

Sannolikt bäst: 2030-2036

 


 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar