(100 % chardonnay)
11 februari 2025 (hemma)
Det här är årgång 2019 av Hors Série (”specialutgåva”) från Chartogne Taillet. Den är gjord på chardonnay från Alexandre Chartognes vingårdsinnehav i Avize och Oger. Champagnen är jäst och lagrad (nio månader) på ekfat. Den här flaskan blev degorgerad i juni 2024 med en dosage på 1 g/l.
Det här är en fantastisk champagne!
Doft: Generös, fruktig och lätt oxiderad. Inslag av jordgubbar, vanilj och örter följs efter hand av yuzu, mogna äpplen, mandlar och lätt rostade toner. Dag två är det massor av gräddkola som följs av körsbär.
Smak: Fruktig, frisk, mycket torr och fint oxiderad smak med härlig sälta, bra energi och dito koncentration. Yuzu, mogna äpplen och efter hand en härlig ton av mandelmassa. Dag två även lime, gräddkola och körsbär. Hög syra och bra längd.
Betyg idag: 91
Sannolikt bäst: 2030-2037
Jag har tidigare provat den första årgången (2015) av Hors Série.


Inga kommentarer:
Skicka en kommentar