Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

måndag 22 september 2025

2021 Chartogne-Taillet Sainte Anne Tempête

(100 % chardonnay)

 

11 februari 2025 (hemma)

 


 

En storm (tempête på franska) förstörde stora delar av skörden 2021 för Alexandre Chartogne och hindrade honom från att göra sina vanliga vingårdschampagner. Istället blandade han sina chardonnaydruvor från Merfy och Avize och framställde denna cuvée. Efter lagring på fat buteljerades vinet i juli 2022. Den här flaskan degorgerades två år senare, i juli 2024, med en dosage på 2,5 g/l.

 

Det här är en härlig champagne! Den kan självklart vinna på lagring, men det här är absolut en champagne som kan drickas ung. Jag provar den över tre dagar.

 

Doft: Skönt oxiderad. Initialt med massor av hallon och salmiak som följs av jordgubbar. Därefter ändrar den karaktär och blir mer gulfruktig, med inslag av citron, lime och gula äpplen. Dag tre är slutligen hallonen tillbaka i stor stil och även salmiaken dyker upp efter hand.

 

Smak: Ren, fruktig, syrlig och mycket torr smak med härlig sälta. Salmiak och hallon dominerar till en början. Efter hand gula äpplen och lime. Hög syra.

 

Betyg idag: 88

 

Sannolikt bäst: 2025-2035

 


 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar