Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

tisdag 27 maj 2025

2018 Ulysse Collin Les Maillons Rosé de Saignée

(100 % pinot noir)

 

12 september 2024 (Rolfs Kök i Stockholm)

 


 

Det här är andra gången jag dricker den här årgången av Les Maillons Rosé. Det är en mycket, mycket bra champagne, som vuxit sedan jag drack den i december 2022, men som fortfarande känns relativt ung.

 

Les Maillons Rosé från Ulysse Collin görs på pinot noir från Olivier Collins innehav i vingården Les Maillons i Barbonne-Fayel (Coteaux du Sézannais). Till skillnad från Collins övriga champagner är den här i praktiken en ren årgångschampagne. Här handlar det om 2018 och flaskan blev degorgerad i februari 2022 efter tre års lagring på jästfällningen.

 

Doft: Fruktig, komplex och relativt generös. Inslag av hallon, röda äpplen, röda vinbär och pomelo följs av rosor, jordgubbar och lite bröd. Därefter även körsbär och vanilj.

 

Smak: Fruktig, frisk och mycket torr smak med viss sälta och bra koncentration. Tydligt stram till en början, men öppnar upp sig efter hand. Hallon, blodapelsin, tranbär, lakrits och körsbär.

 

Betyg idag: 89

 

Sannolikt bäst: 2029-2034

 

Mina tidigare intryck av denna champagne (med länk till inlägget):

2022-12-09: 87(+)

 

Mina intryck av andra årgångar (med länkar till resp. inlägg):

2011: 87 (2019-03-24)

2013: 85(+) (2019-09-10)

2014: 88 (2023-06-15)

2015: 91 (2022-07-07)

 


 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar