(100 % meunier)
28 augusti 2024 (hemma)
Det här är första gången jag dricker något från Hubert Noiret, en odlare som håller till i Villevenard i Coteaux du Petit Morin. Familjen Hubert har odlat vin i åtta generationer och familjen Noiret i tre. Varumärket Hubert Noiret skapades 2003 när Nathalie Hubert och Jean-Michel Noiret slog sina påsar ihop. Av någon anledning har man skippat det annars så obligatoriska bindestrecket mellan de båda efternamnen, vilket gör det lätt att tro att Hubert skulle vara ett förnamn. Privat heter Nathalie numera Noiret-Hubert (med bindestreck), eftersom hon är gift med sin man, men det namnet var uppenbarligen inte aktuellt att skriva på etiketterna.
Man äger knappt nio hektar, där man framförallt odlar meunier och chardonnay, men även en mindre del pinot noir. Man tillämpar ett hållbart/ekologiskt arbetssätt, utan att vara certifierad, och experimenterar en del med biodynamiska metoder. Sortimentet består av åtta champagner, varav hälften är vingårdschampagner.
Pièce des Aulnes är en av dessa vingårdschampagner, som görs på meunier från rankor som planterades 1962 av Nathalies farfar Raymond och pappa Jean-Pierre. Den ekfatsjästa champagnen är officiellt årgångslös, på grund av för kort lagring på jästfällningen, men så vitt jag förstår det görs den alltid av druvor från en enda årgång. Här handlar det om 2019 och flaskan blev degorgerad i juli 2022 med en dosage på 3 g/l.
Det här är en charmig och mycket bra champagne!
Doft: Fruktig, blommig och något kryddig. Inslag av päron, citrus och lakrits.
Smak: Syrlig, fruktig och mycket torr smak med härlig sälta. Citron, päron, lime och till slut även aprikos. Fin syra och bra energi.
Betyg idag: 87
Sannolikt bäst: 2028-2034


Inga kommentarer:
Skicka en kommentar