Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

lördag 17 maj 2025

Paul Gosset Au fil des Temps Le Printemps (2019-bas)

(60 % pinot noir, 25 % chardonnay, 15 % meunier)

 

3 september 2024 (hemma)

 


 

Det här är Le Printemps (Våren) i Paul (och pappa Michel) Gossets Au fil des Temps-serie. Den är (i det här fallet) gjord på en pinot noir-dominerad blandning av druvor från Mareuil-sur-Aÿ och den här versionen, den tredje sedan starten, är till 75 % baserad på skörden 2019. Flaskan blev degorgerad i september 2023 med en dosage på 3 g/l.

 

Det här är en mycket bra champagne – som givetvis förtjänar längre lagring.

 


 

Doft: Fruktig och något kryddig. Inslag av gröna päron och eukalyptus följs av körsbär, lakrits och röda äpplen.

 

Smak: Ung, frisk, fruktig och mycket torr smak med fin sälta och bra energi. Endast omogna päron och citrus till en början, men den öppnar upp sig något till glas två då det dyker upp toner av körsbär. Mycket hög syra och bra längd.

 

Betyg idag: 87

 

Sannolikt bäst: 2029-2035

 

Jag har tidigare druckit Le Printemps med 2017-bas, som var den första utgåvan av denna champagne.

 


 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar