Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

onsdag 30 april 2025

Gaspard Brochet Lion Tome IV (magnum)

(100 % pinot noir)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Den ambitiösa Gaspard Brochet-provningen avslutas storstilat, med magnumflaskan av Lion Tome IV. Gaspard väljer att skriva ut ”Lion” på den här etiketten istället för Pinot Noir, som det står på flaskan av halva storleken. Det här är en av 96 producerade magnumflaskor och den blev degorgerad i juni 2023 utan dosage. Den fick därmed fem månaders längre lagring på jästfällningen än ”den vanliga” flaskan, som vi provade tidigare på dagen. Övriga detaljer är förstås de samma: 100 % pinot noir från Le Mont Benoit i Villers-aux-Nœuds och skörden 2020 samt jäst på fat.

 

Det är lika delar underbart och vansinnigt att öppna den här idag! Det är en imponerande champagne och givetvis lovande, men tightare och helt enkelt inte lika bra (läs: tillgänglig) idag som samma champagne på halva formatet.

 

Doft: Fruktig och blommig. Inslag a Pommac, äppelcider, jordgubbar och körsbär.

 

Smak: Ung, fruktig, frisk och mycket torr smak av röda äpplen och röda bär.

 

Betyg idag: 88(+)

 

Sannolikt bäst: 2031-2040

 

Mina tidigare intryck av Pinot Noir Tome IV (med länkar till resp. inlägg):

2023-11-10: 90

2024-08-06: 90

 


 

tisdag 29 april 2025

Gaspard Brochet Meunier (Mouton) Tome I

(100 % meunier)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Efter de båda grisarna kommer Fåret. Den imponerande Gaspard Brochet-provningen fortsätter alltså med roséchampagnen Meunier, även kallad Mouton (Fåret). Bilderna är från när jag drack den i februari 2024.

 

Champagnen är gjord på meunier från vingården La Montagne i Écueil, det vill säga precis samma ursprung som Gaspards coteaux. Druvorna kommer uteslutande från skörden 2020 och flaskan blev degorgerad i januari 2023 med en dosage på 4 g/l.

 

Det här är en fantastisk champagne! Den är dock inte lika imponerande som i februari 2024.

 

Doft: Generös och fruktig. Inslag av mogna körsbär, svarta vinbär och bubbelgum.

 

Smak: Generös, fruktig och torr smak som domineras av mogna söta bär i form av körsbär, svarta vinbär och smultron. Hög syra, men fin balans. Bra energi och lång eftersmak.

 

Betyg idag: 90

 

Sannolikt bäst: 2029-2035

 

Mina tidigare intryck av Meunier Tome I (med länk till inlägget):

2024-02-15: 91

 


 

måndag 28 april 2025

Gaspard Brochet Cochon Tome I.II

(100 % pinot noir)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Den sexfotade grisen kommer i en ny skepnad! Det här är i grund och botten samma basvin som i Pinot de Sacy Tome I, gjort på pinot noir från Les Eaux Belles i Sacy och skörden 2020, men från ett annat fat och med senare degorgeringsdatum. Intressant nog har Gaspard Brochet här valt att skriva Cochon (Grisen) på etiketten istället för Pinot de Sacy. Flaskan blev degorgerad i september 2023 utan dosage. Total produktion: 380 flaskor.

 

Det här är en galet bra champagne! Det är tredje gången jag provar Cochon Tome I.II på kort tid och den är tveklöst den bästa champagne Gaspard har gjort.

 

Doft: Generös, fruktig, parfymerad och komplex. Inslag av röda äpplen, hallon och jordgubbar följs av svarta vinbär, lite kex och lakrits.

 

Smak: Fruktig, frisk och mycket torr smak med fin sälta och otrolig koncentration. Jordgubbar, körsbär, colaflaskor (godiset) och röd persika.

 

Betyg idag: 93

 

Sannolikt bäst: 2029-2035 (eller nu!?)

 

Mina tidigare intryck av Cochon Tome I.II (med länkar till resp. inlägg):

2024-02-26: 92

2024-03-24: 93

 


 

söndag 27 april 2025

Gaspard Brochet Pinot de Sacy (Cochon) Tome I

(100 % pinot noir)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Den rent ut sagt svinbra Gaspard Brochet-provningen fortsätter – med Grisen!

 

Pinot de Sacy, även kallad Cochon (Grisen), är gjord på pinot noir från vingården Les Eaux Belles i Sacy och skörden 2020. Flaskan, en av 551 producerade, blev degorgerad i januari 2023 utan dosage.

 

”Åh jag gillar verkligen det här”, konstaterade jag när jag drack den första gången, i oktober 2023. Det intrycket består. Det här är en fantastisk champagne!

 

Doft: Fruktig och något kryddig. Inslag av röda äpplen, röd persika, jordgubbar, körsbär och lite svarta vinbär.

 

Smak: Fruktig, frisk och mycket torr smak med viss sälta. Röda äpplen, jordgubbar, persika och körsbär. Bra energi och hög syra, men bra balans. Härlig längd.

 

Betyg idag: 90

 

Sannolikt bäst: 2028-2034

 

Mina tidigare intryck av Pinot de Sacy Tome I (med länk till inlägget):

2023-10-07: 90

 


 

lördag 26 april 2025

2018 Gaspard Brochet Coteaux Champenois Rouge La Montagne

(100 % meunier)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Gaspard Brochets röda vin bryter av snyggt bland alla champagner på den stora Gaspard Brochet-provningen. 602 flaskor gjordes det av denna meunierbaserade coteaux champenois från 2018. Vinet fick elva månaders lagring på ekfat från Oregon innan det buteljerades. Framställt utan klarning, filtrering eller tillsats av svavel.

 

Det här är ett mycket bra vin, men det är inte lika kraftfullt (i munnen) som jag minns det

 

Doft: Kraftfull, parfymerad, smörig och kryddig. Inslag av torkade körsbär, mogna jordgubbar, hasselnötter, örter, lakrits, lite kryddpeppar och till slut mycket vanilj.

 

Smak: Bärig, kryddig och mycket torr smak med tydliga tanniner. Mogna körsbär, jordgubbar, ek och kryddpeppar. Hög syra.

 

Betyg idag: 87

 

Sannolikt bäst: 2026-2032

 

Mina tidigare intryck av detta vin (med länk till inlägget):

2022-05-11: 87

 


 

fredag 25 april 2025

Gaspard Brochet Vieille Vigne de Pépé (Renard)

(100 % pinot noir)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Gaspard Brochet-provningen fortsätter. Det här är den första och hittills enda släppta versionen av Vieille Vigne de Pépé, även kallad Renard (Räven). Den är gjord på pinot noir från gamla rankor (planterade 1959) i vingården Le Croix de Bas i Écueil och skörden 2020. Flaskan degorgerades i januari 2023 utan dosage.

 

Många av Gaspard Brochets champagner har i princip enhörningsstatus, inte minst Räven med sina ynka 432 flaskor producerade.

 

Det här är en mycket, mycket bra champagne! Den har lyft en nivå jämfört med när jag drack den i september 2023. Fin färg har den också!

 

Doft: Fruktig, kryddig och komplex doft med fint oxiderade toner. Inslag av gummi, röda äpplen, hallongodis, gräddkola, jordgubbar och stenfrukt.

 

Smak: Fruktig, frisk, mycket torr och något oxiderad. Röda äpplen, hallon och jordgubbar. Hög syra och bra energi.

 

Betyg idag: 89

 

Sannolikt bäst: 2029-2035

 

Mina tidigare intryck av Vieille Vigne de Pépé Tome I (med länk till inlägget):

2023-09-29: 88

 


 

torsdag 24 april 2025

Gaspard Brochet Pinot d’Écureuil Tome I

(100 % pinot noir)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Ekorren, som hittills gjorts i en enda version, är det fjärde djuret på programmet.

 

Gaspard Brochet-provningen fortsätter alltså med Pinot d’Écureuil Tome I. Den här champagnen är gjord på pinot noir från vingården Les Beaux Bras (planterad 1956) i Écueil och skörden 2019. Flaskan blev degorgerad i januari 2022 utan dosage. Total produktion: 459 flaskor.

 

Mycket, mycket bra! Den är inte längre lika tydligt ung som när jag drack den i februari 2023.

 

Doft: Fruktig doft med inslag av jordgubbar, röda äpplen, citron, cantaloupe, björnbär och mörka körsbär.

 

Smak: Fruktig, frisk och mycket torr smak med fin sälta. Röda äpplen, björnbär och körsbär.

 

Betyg idag: 89

 

Sannolikt bäst: 2028-2035

 

Mina tidigare intryck av d’Écureuil Tome I (med länk till inlägget):

2023-02-04: 88(+)

 


 

onsdag 23 april 2025

Gaspard Brochet Chardonnay (Pie) Tome III

(100 % chardonnay)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Chardonnay (Pie) Tome III avslutar den fjärde flighten vid den ambitiösa Gaspard Brochet-provningen. Den tredje årgången av Skatan är baserad på skörden 2020 och, precis som de båda föregångarna, gjord på druvor från vingården Les Prés Mousseux. Flaskan blev degorgerad i januari 2023 utan dosage.

 

Det här är en mycket, mycket bra champagne! Den håller samma nivå idag som när jag drack den i oktober 2023.

 

Doft: Fruktig och kryddig doft med inslag av gröna äpplen, päron, vingummin (hela påsen), vanilj, en aning vitpeppar och lite persika.

 

Smak: Syrlig, fruktig och mycket torr smak med underbar sälta och bra energi. Efter hand klart generös. Citrongodis, gröna äpplen, päron, Päronsplitt, persika, lakrits och mandlar. Hög syra och mycket lång eftersmak.

 

Betyg idag: 89

 

Sannolikt bäst: 2029-2035

 

Mina tidigare intryck av Chardonnay Tome III (med länk till inlägget):

2023-10-13: 89

tisdag 22 april 2025

Gaspard Brochet Chardonnay (Pie) Tome II

(100 % chardonnay)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Det här är den andra årgången av Chardonnay, även benämnd Pie (Skatan), från Gaspard Brochet. Den är gjord på druvor från skörden 2019. Flaskan blev degorgerad i januari 2022 med en dosage på 2 g/l.

 

Det här är en fantastisk champagne idag! Den har vuxit sedan jag drack den i februari 2023.

 

Doft: Fruktig, något kryddig och komplex. Inslag av päron, vanilj, citron, vita blommor och krusbär följs av gröna äpplen och lite mandlar.

 

Smak: Syrlig, fruktig och mycket torr smak med härlig sälta. Citron, päron och gröna äpplen. Bra energi, hög syra och lång eftersmak.

 

Betyg idag: 90

 

Sannolikt bäst: 2028-2035

 

Mina tidigare intryck av Chardonnay Tome II (med länk till inlägget):

2023-02-05: 89

måndag 21 april 2025

Gaspard Brochet Chardonnay (Pie) Tome I

(100 % chardonnay)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Jag är med på det som sannolikt är den största Gaspard Brochet-provningen någonsin och vi har kommit fram till den fjärde flighten, den med Skatorna. Jag missar dessvärre att ta individuella bilder på fåglarna, så ni får nöja er med ovanstående gruppbild.

 

Det här är den första versionen (Tome I) av Chardonnay, eller Pie (Skatan) som den populärt kallas. Den är gjord på druvor från vingården Les prés mousseux i Écueil och rankor som planterades 1989 av pappa Vincent Brochet. Det handlar uteslutande om druvor från skörden 2018 och flaskan blev degorgerad i november 2020 med en dosage på 3 g/l.

 

Det här är en mycket bra champagne, men jag upplevde den faktiskt som ännu bättre när jag drack den i mars 2022.

 

Doft: Fruktig, kryddig och komplex. Inslag av krut, gummi, växthus, päron, svarta vingummin och salmiak.

 

Smak: Frisk, mycket torr, något fruktig och något stram smak med tydlig sälta, bra intensitet och hög syra. Citron, päron och lite lakrits.

 

Betyg idag: 88

 

Sannolikt bäst: 2027-2033

 

Mina tidigare intryck av Chardonnay Tome I (med länk till inlägget):

2022-03-31: 89

tisdag 15 april 2025

Gaspard Brochet Pinot Noir (Lion) Tome IV

(100 % pinot noir)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Pinot Noir (Lion) Tome IV avslutar den tredje flighten vid den stora Gaspard Brochet-provningen.

 

Den fjärde utgåvan/årgången av Lejonet är baserad på druvor från skörden 2020 och flaskan blev degorgerad i januari 2023. Frukten kommer som vanligt från Le Mont Benoit i Villers-aux-Nœuds, men till skillnad från tidigare årgångar är den här framställd utan dosage.

 

Det här är en fantastisk champagne! Den håller stilen jämfört med när jag drack den i november 2023.

 

Doft: Generös, fruktig, blommig, kryddig och skönt oxiderad. Inslag av rödbetor, röda äpplen, mjöliga päron och mogen citron.

 

Smak: Generös, fruktig, frisk och torr smak av röda äpplen, mogna päron och röda bär. Bra balans och fin längd.

 

Betyg idag: 90

 

Sannolikt bäst: 2029-2035

 

Mina tidigare intryck av Pinot Noir Tome IV (med länk till inlägget):

2023-11-10: 90

 


 

måndag 14 april 2025

Gaspard Brochet Pinot Noir (Lion) Tome III

(100 % pinot noir)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Vi är framme vid den tredje flighten vid den mycket ambitiösa Gaspard Brochet-provningen och det här är den tredje årgången av Lejonet.

 

Pinot Noir (Lion) Tome III är baserad på den underbara årgången 2019. Precis som i övriga utgåvor av denna champagne kommer druvorna från Brochets innehav i vingården Le Mont Benoit i Villers-aux-Nœuds och rankor som planterades 1985. Den här flaskan blev degorgerad i januari 2022 med en dosage på 3 g/l.

 

Det här är en fantastisk champagne! Den har verkligen lyft och presterar mycket bättre idag än när jag drack den i november 2023, då den kändes ung och oförlöst. Bästa Lejonet ikväll!

 

Doft: Fruktig, något parfymerad och aningen kryddig. Inslag av röda äpplen, päron, hallon, körsbär, Coca-Cola och lite bakverk.

 

Smak: Fruktig, frisk och mycket torr smak med viss sälta och fin koncentration. Röda äpplen, lite päron, hallon och andra röda bär samt lime. Hög syra och bra längd.

 

Betyg idag: 91

 

Sannolikt bäst: 2028-2035

 

Mina tidigare intryck av Pinot Noir Tome III (med länk till inlägget):

2023-11-20: 88(+)

 


 

söndag 13 april 2025

Gaspard Brochet Pinot Noir (Lion) Tome II

(100 % pinot noir)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Pinot Noir Tome II, det vill säga den andra utgåvan av Lejonet, från Gaspard Brochet är baserad på skörden 2018. Druvorna kommer från vingården Le Mont Benoit i Villers-aux-Nœuds och champagnen är jäst på ekfat. Den här flaskan blev degorgerad i februari 2021 med en dosage på 3-4 g/l.

 

Det här är en mycket, mycket bra champagne! Då presterar den ändå inte riktigt lika bra idag som den flaska (degorgerad i november 2020) jag drack i april 2022.

 

Doft: Fruktig och något utvecklad. Inslag av svarta vinbär och körsbär följs efter hand av citron, mogna röda äpplen, lakrits och växthus.

 

Smak: Fruktig, syrlig och mycket torr smak med härlig koncentration. Citron, svarta vinbär, svarta vingummin och körsbär. Rejäl syra, bra energi och mycket lång eftersmak.

 

Betyg idag: 89

 

Sannolikt bäst: 2027-2033

 

Mina tidigare intryck av Pinot Noir Tome II (med länk till inlägget):

2022-04-02: 90

 


 

lördag 12 april 2025

Gaspard Brochet Pinot Noir (Lion) Tome I

(100 % pinot noir)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Efter de fyra utgåvorna i 333-serien och tre Åsnor fortsätter vi med fyra Lejon. Ja, det står Gaspard Brochet-provnng på programmet!

 

Tome I av Pinot Noir – även kallad Lion (Lejonet) – var Gaspard Brochets första champagne under sin egen etikett. Den är gjord på pinot noir från skörden 2017 och familjens innehav i vingården Le Mont Benoit i Villers-aux-Nœuds i Petite Montagne de Reims. I likhet med hans övriga produktion är den jäst på ekfat. Den här flaskan blev degorgerad i augusti 2020 med en dosage på 3-4 g/l.

 

Det här var en fantastisk och klart imponerande champagne när jag drack den (från en flaska degorgerad i november 2019) i december 2020. Dagens flaska är dessvärre inte helt korrekt, men det är trots det en mycket bra champagne.

 

Doft: Kraftfull doft med lite brända toner. Inslag av glassrån, mörka bär och vanilj.

 

Smak: Fruktig, syrlig och mycket torr. Citron, svarta vinbär, röda äpplen och körsbär. Dessvärre inte samma härliga koncentration som jag minns från mitt första möte med den.

 

Betyg idag: 87

 

Sannolikt bäst: 2026-2032

 

Mina tidigare intryck av Pinot Noir Tome I (med länk till inlägget):

2020-12-22: 90

 


 

fredag 11 april 2025

Gaspard Brochet PN + CH (Âne) Tome III

(50 % pinot noir, 50 % chardonnay)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Den sista flaskan i den andra flighten vid den stora Gaspard Brochet-provningen är följaktligen PN + CH (Âne) Tome III. Den tredje årgången av Åsnan är baserad på skörden 2020 och, precis som i de båda tidigare, en 50/50-blandning av pinot noir och chardonnay. Druvorna kommer från vingårdarna Les Plantes och Le Beaux Bras i Brochets hemby Écueil. Flaskan blev degorgerad i januari 2023 utan dosage.

 

Det här är en fantastisk champagne och den presterar bäst av de tre åsnorna idag. Den har lyft ett snäpp jämfört med när jag drack den i november 2023.

 

Doft: Generös, fruktig och något kryddig. Inslag av citron och päron följs av hallon, smultron, röda äpplen och tydliga toner av fruktgodis.

 

Smak: Fruktig, frisk och torr smak med härlig sälta och fantastisk koncentration. Hallon, smultron och röda äpplen. Hög syra och bra längd.

 

Betyg idag: 90

 

Sannolikt bäst: 2030-2036

 

Mina tidigare intryck av PN + CH Tome III (med länk till inlägget):

2023-11-03: 89

 


 

torsdag 10 april 2025

Gaspard Brochet PN + CH (Âne) Tome II

(50 % pinot noir, 50 % chardonnay)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Vår provning fortsätter och det här är första gången jag provar Tome II av Åsnan. Den är uteslutande baserad på den fantastiska årgången 2019. Flaskan blev degorgerad i januari 2022 utan dosage. Total produktion: 583 flaskor.

 

PN + CH (Âne) Tome II är en härlig champagne med tydlig potential!

 

Doft: Generös, fruktig och kryddig. Inslag av björnbär, röda äpplen, lakrits och lite röda päron.

 

Smak: Generös, fruktig, frisk och mycket torr smak med viss sälta och härlig energi. Röda äpplen och björnbär dominerar. Hög syra och bra längd.

 

Betyg idag: 89(+)

 

Sannolikt bäst: 2029-2035

 


 

onsdag 9 april 2025

Gaspard Brochet PN + CH (Âne) Tome I

(50 % pinot noir, 50 % chardonnay)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Den ambitiösa Gaspard Brochet-provningen fortsätter med den andra flighten, i form av tre åsnor.

 

Âne (Åsnan), eller PN + CH, görs som namnet tyder på en 50/50-blandning av pinot noir och chardonnay. Den avviker därmed från Gaspards filosofi om att primärt göra champagne baserad på en druva, från ett läge och en årgång, men den är tänkt som en hyllning till Gaspards farfar, Henri Brochet, som gjorde sin första champagne 1944 med just denna blandning. Druvorna kommer från familjen Gaspards hemby Écueil.

 

Denna den första utgåvan av denna champagne är baserad på skörden 2018 och flaskan blev degorgerad i november 2020 utan dosage.

 

Det här är en mycket, mycket bra champagne! Den har utvecklats fint sedan jag drack den i april 2022.

 


 

Doft: Relativt utvecklad, fruktig, kryddig och efter hand tydligt parfymerad. Inslag av röda bär, konserverade päron, fruktgodis, vitpeppar, lite mynta och svarta vinbär.

 

Smak: Fruktig, frisk och mycket torr smak med tydlig sälta. Röda bär, gröna äpplen och päron. Hög syra, skaplig energi och fin längd.

 

Betyg idag: 89

 

Sannolikt bäst: 2027-2033

 

Mina tidigare intryck av PN + CH Tome I (med länk till inlägget):

2022-04-01: 88

 


 

tisdag 8 april 2025

Gaspard Brochet 333.d

(60 % pinot noir, 30 % chardonnay, 10 % meunier)

 

6 augusti 2024 (BISe i Malmö)

 


 

Det här är första gången jag provar 333.d från Gaspard Brochet. Det är den fjärde och senaste utgåvan i hans 333-serie och det är den fjärde och sista flaskan i den första flighten vid den stora Gaspard Brochet-provningen.

 

333.d är baserad på årgångarna 2020 (60 %), 2019 (20 %) och 2018 (20 %). Flaskan blev degorgerad i oktober 2023 utan dosage. Det gjordes totalt 5040 flaskor av den här champagnen. Det har för övrigt varit en successiv ökning i antalet flaskor för varje utgåva som gjorts i 333-serien (2016, 3024, 4032 och nu 5040) i takt med att Gaspard kunnat styra om druvor från de tidigare Vincent Brochet-buteljeringarna till de egna champagnerna.

 

Etiketten föreställer Gaspards farfar Henri Brochet.

 

Färgen är lätt rosaskimrande, men det här är inte tänkt att vara någon roséchampagne. Den är dock tveklöst mycket, mycket bra!

 

Doft: Generös, fruktig och kryddig doft med inslag av röda äpplen, hallon, jordgubbar och jord.

 

Smak: Fruktig, syrlig, något kryddig och mycket torr smak med härlig koncentration och viss sälta. Röda äpplen, jordgubbar och röda Ferraribilar (godiset). Bra energi, hög syra och fin längd.

 

Betyg idag: 88

 

Sannolikt bäst: 2029-2035