Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

torsdag 3 april 2025

2018 JM. Gobillard Cuvée Prestige Rosé

(60 % chardonnay, 40 % pinot noir)

 

2 augusti 2024 (Lalandia i Billund)

 


 

Jag börjar med att be om ursäkt för de fruktansvärda glasen! Jag försökte dölja dem bakom flaskan, men ser att jag inte riktigt lyckades. Komihåglapp till mig själv: nästa gång på Lalandia, ta med egna glas!

 

Nåväl, årgångschampagnen Cuvée Prestige Rosé från JM. Gobillard är en charmig sak. Här handlar det om årgång 2018 och flaskan är tämligen nyinköpt från Systembolaget. Rent tekniskt hamnar upplevelsen i gränslandet mellan bra och mycket bra. Jag gillade faktiskt årgång 2017 av denna champagne lite mer, men gissar att det är de förbannade glasen som sänker upplevelsen idag. Det blir därför samma poäng som för 2017.

 

Doft: Fruktig och godisaktig. Inslag av röda äpplen, jordgubbar, körsbär, ljust bröd, nougat och bulldeg.

 

Smak: Generös, fruktig, frisk och torr. Röda äpplen, jordgubbar, körsbär och blodapelsin. Påtaglig syra, men skaplig balans. Saknar lite energi.

 

Betyg idag: 85

 

Sannolikt bäst: 2028-2034

 


 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar