Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

onsdag 8 juli 2026

2012 R. Pouillon Les Blanchiens

(50 % pinot noir, 50 % chardonnay)

 

22 september 2025 (hemma)

 


 

Årgång 2012 av Les Blanchiens från R. Pouillon. Fabrice Pouillon gör den här champagnen på druvor från vingården Les Blanchiens i Mareuil-sur-Aÿ (Vallée de la Marne). Den fick 18 månaders lagring på fat innan buteljering. Flaskan degorgerades under fjärde kvartalet 2018 utan dosage.

 

Det här är en fantastisk champagne!

 

Doft: Utvecklad, fruktig, något kryddig och något oxiderad. Inslag av hasselnötter, röda äpplen, smör, handkräm och till slut även kex.

 

Smak: Utvecklad, fruktig, syrlig, nötig och mycket torr smak med fin sälta och bra energi. Mogen citron, röda äpplen, valnötter och gräddkola. Hög syra, men bra balans.

 

Betyg idag: 90

 

Sannolikt bäst: 2025-2031

 

Mina intryck av andra årgångar (med länkar till resp. inlägg):

2009: 87 (2024-05-21)

2016: 86(+) (2023-11-19)

 


 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar