(50 % pinot noir, 50 % chardonnay)
21 september 2025 (hemma)
Det här är Solera från R. Pouillon i Mareuil-sur-Aÿ. Målsättningen med den här champagnen är att sudda ut skillnaderna mellan de olika årgångarna och istället fokusera på terroiren i hembyn. ”Anti-millésimé”, för att citera Fabrice Pouillon. James Pouillon, pappa till Fabrice, startade en årgångsblandning 1997 och man har adderat 30 % nytt vin från varje skörd sedan dess, men eftersom vi befinner oss i Champagne och inte i Jerez (där man gör Sherry enligt solerametoden), handlar det så klart om en réserve perpétuelle (”evig reserv”) och inte en riktig solera.
Den här utgåvan har 2013 som basårgång, eller ”senaste adderade årgång” som möjligen är en bättre beskrivning på en champagne som försöker sudda ut årgångsskillnaderna. Den är alltså baserad på vin från 1997-2013. Flaskan degorgerades i tredje kvartalet 2018 med en dosage på 3 g/l
En mycket bra champagne som dricks fint idag!
Doft: Utvecklad, fruktig, brödig och något oxiderad. Efter hand uppstår lite rostade toner. Inslag av mogna äpplen, päron, citron och brioche följs av tallbarr och kex.
Smak: Utvecklad, fruktig, frisk och mycket torr smak med viss sälta. Mogen citron, gröna äpplen, stenfrukt och bröd. Hög syra, men bra balans. Lång eftersmak med mycket gröna äpplen.
Betyg idag: 87
Sannolikt bäst: 2023-2030
Jag drack just den här utgåvan av denna champagne redan i december 2019, då den var alldeles för ung. Den har tveklöst utvecklats fint sedan dess!


Inga kommentarer:
Skicka en kommentar