Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

lördag 29 augusti 2026

2021 Pierre Brocard Coteaux Champenois Blanc

(50 % pinot blanc, 50 % pinot noir)

 

15 november 2025 (hos David i Lomma)

 


 

Det här är ett stilla vitt vin från Pierre Brocard i Celles-sur-Ource i Côtes des Bar. Till skillnad mot de övriga vita vinerna i dagens provning är det inte gjort på chardonnay, utan på en blandning av pinot blanc och pinot noir. Men, vänta nu, gör man inte rött vin av pinot noir? Jo, oftast, men undviker man skalkontakt blir druvmusten ”vit” – precis som är fallet med en mousserande blanc de noirs.

 

Druvorna kommer från vingårdarna Bondonnot och La Lemblée i Celles-sur-Ource. Vinet jäste på ekfat och lagrades i ståltank innan det buteljerades i augusti 2022.

 

Ett mycket bra vin!

 

Doft: Fruktig doft med inslag av mogna päron, röda bär, melon och rabarber.

 

Smak: Fruktig, frisk och välbalanserad smak av päron och rabarber. Hög syra.

 

Betyg idag: 87

 

Sannolikt bäst: 2025-2030

 


 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar