Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

onsdag 5 november 2025

2008 R.H. Coutier Millésime

(75 % pinot noir, 25 % chardonnay)

 

3 april 2025 (hemma)

 


 

R.H. Coutier Millésime 2008 har tveklöst potential att bjuda på en härlig upplevelse idag, men den här flaskan presterar dessvärre inte alls. Champagnen är oxiderad (på det dåliga sättet) och väldigt tråkig.

 

Flaskan blev degorgerad i april 2016 med en dosage på 7,5 g/l. Jag köpte den via Systembolagets beställningssortiment i november 2016.

 

Betyg idag: 0

 

Jag drack för övrigt den här årgången i december 2016 och jag provade årgång 2015 i november 2023.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar