Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

fredag 16 oktober 2026

2016 Guy Charbaut Sonopinot

(100 % pinot noir)

 

29 december 2025 (hos Martin och Emma i Simrishamn)

 


 

Numera gör barnbarnet Hélène Charbaut champagne under eget namn, men här kommer en flaska med farfars namn Guy Charbaut på etiketten, gjord av Xavier Charbaut (son till Guy och pappa till Hélène).

 

Sonopinot är framställd av pinot noir från familjens hemby Mareuil-sur-Aÿ (Vallée de la Marne). Det här är årgång 2016 och flaskan blev degorgerad i juli 2025 – efter ambitiösa åtta års lagring på jästfällningen – med en dosage på 2,4 g/l.

 

Det här är en mycket bra champagne.

 

Doft: Fruktig och något oxiderad (på ett bra sätt). Inslag av röda äpplen, jordgubbar, päron och lakrits.

 

Smak: Fruktig, frisk, torr och något utvecklad smak som domineras av röda äpplen och svarta vinbär. Hög syra och bra längd.

 

Betyg idag: 85

 

Sannolikt bäst: 2031-2036

 


 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar