Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

lördag 27 juni 2026

2004 Jacquesson Avize – Champ Caïn

(100 % chardonnay)

 

6 september 2025 (hemma)

 


 

Det här är årgång 2004 av vingårdschampagnen Champ Caïn från Jacquesson.

 

Champagnen görs på gamla rankor av chardonnay (planterade 1962) som växer i vingården Champ Caïn i Avize. Den är jäst och lagrad på ekfat. Flaskan degorgerades i februari 2013 med en dosage på 1,5 g/l.

 

Det här är en fantastisk champagne!

 

Doft: Utvecklad, gräddig, något kryddig och komplex. Inslag av gräddkola, ananas, brioche och kanelbulle följs av röda äpplen, rök och katrinplommon.

 

Smak: Utvecklad, fruktig, frisk och mycket torr smak av röda äpplen, yuzu, brioche och tropisk frukt. Påtaglig syra och bra balans.

 

Betyg idag: 90

 

Sannolikt bäst: 2020-2026

 

Mina intryck av andra årgångar (med länkar till resp. inlägg):

2002: 89 (2022-10-22)

2013: 88(+) (2023-11-19)

 


 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar