Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

fredag 13 juni 2025

2018 Famille Moussé Les Fortes Terres

(100 % meunier)

 

5 oktober 2024 (hemma)

 


 

Les Fortes Terres är en årgångschampagne som gjordes för första gången 2005. Det är också en druvren meunier. Från och med den här årgången, 2018, är den inte längre någon Special Club, eftersom Cédric Moussé lämnat det samarbetet. Det beslutet hade inte tagits när champagnen buteljerades 2019, varför den trots allt har en sådan flaska.

 

Druvorna till champagnen kommer från vingården Les Fortes Terres i Cédric Moussés hemby Cuisles. Den fick sin första jäsning i små ståltankar och därefter fyra års lagring på flaska innan den degorgerades i januari 2023. Dosagen uppgår till minimala 0,5 g/l.

 

Det här är ännu en mycket bra champagne från Famille Moussé! Den håller ihop bra över två dagar.

 

Doft: Fruktig doft med inslag av röd persika, jordgubbar, päron, brioche, aprikos, krita, lite mandlar och bakverk. Dag två även äppelmust.

 

Smak: Fruktig, frisk och mycket torr smak med viss sälta. Hallon, smultron och körsbär. Dag två gröna äpplen och äppelmust. Påtaglig syra.

 

Betyg idag: 87

 

Sannolikt bäst: 2029-2035

 


 


Inga kommentarer:

Skicka en kommentar