(100 % pinot noir)
15 april 2025 (Le Cirque i Reims)
Det här är mitt första möte med Emile Grados. Jag träffar Florent Grados (bilden) på vinmässan Bulles Bio i Reims. Han och systern Soazick driver familjefirman Emile Grados i Les Riceys nere i Côte des Bar. De har tillgång till 2,1 hektar vingårdsmark, där de odlar 90 % pinot noir och 10 % chardonnay. De tillämpar ett ekologiskt arbetssätt och är certifierade sedan 2019. Årsproduktionen uppgår till 5000 flaskor.
Florent har med sig tre champagner idag och den som imponerar mest av dessa är Rosé de Saignée Val du Clos från 2021. Roséchampagnen är gjord på pinot noir från vingården Val du Clos i Les Riceys och jäst på ekfat. Den buteljerades i augusti 2022 och degorgerades i juni 2024 med en dosage på 1,1 g/l.
Det här är ett häftigt vin!
Doft: Generös, fruktig och något kryddig. Det är massor av mogna jordgubbar samt jordgubbssylt, hallon och blodapelsin.
Smak: Generös, fruktig, frisk och mycket torr smak av jordgubbssylt och mogna körsbär. Den generösa frukten balanseras fint av en hög syra.
Betyg idag: 87
Sannolikt bäst: 2030-2035
De båda andra champagnerna:
Chez Emile (2020-bas) (100 % pinot noir): Gjord på druvor från vingården Tronchois i Les Riceys. Till 80 % baserad på skörden 2020 (jäst i ståltank) med 20 % reservvin från 2019 (jäst på ekfat). Buteljerad i september 2021. Degorgerad igår utan dosage. En bra champagne. Fruktig och något kryddig doft med inslag av hallon och andra röda bär. Fruktig, frisk och mycket torr smak med fin sälta. Hallon och jordgubbar. Hög syra och bra längd.
Betyg idag: 83. Sannolikt bäst: 2030-2035
2020 Á l’Aube… (100 % pinot noir): Gjord på druvor från vingården Val du Clos i hembyn. Till hälften jäst i ståltank och till hälften på ekfat. Buteljerad i september 2021. Degorgerad igår utan dosage. Mycket bra. Fruktig doft med inslag av hallon, röda äpplen och saltlakrits. Fruktig, frisk och mycket torr smak med trevlig sälta. Röda äpplen och hallon. Hög syra och fin längd.
Betyg idag: 86. Sannolikt bäst: 2031-2037



Inga kommentarer:
Skicka en kommentar