Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

onsdag 1 april 2026

Damien Hugot Rosé (2013-bas)

(93 % chardonnay, 7 % pinot noir)

 

21 juni 2025 (hemma)

 


 

Damien Hugots roséchampagne görs med hjälp av blandning; ett vitt vin av chardonnay kompletteras med en skvätt rött vin av pinot noir (motsvarande sju procent av den totala blandningen). Den här utgåvan har 2013 som basårgång och det röda vinet kommer från skörden 2011. Flaskan degorgerades i juni (vecka 22) 2016 med en dosage på 7 g/l.

 

Jag drack den här champagnen i november 2017 och då upplevde jag den som ”trevlig”, för att citera mig själv. Idag har den blommat ut till en mycket bra och hyfsat charmig roséchampagne.

 

Doft: Utvecklad doft med inslag av surdegsbröd, jordgubbar, körsbär, hallon och blodapelsin.

 

Smak: Utvecklad, fruktig, frisk och torr smak av jordgubbar, hallon, röda vinbär och blodapelsin. Initialt lite bittra toner av apelsinskal. Bra balans.

 

Betyg idag: 85

 

Sannolikt bäst: 2021-2026

 


 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar