(70 % pinot noir, 30 % chardonnay)
14 juli 2025 (hemma)
Brice Héritage döljer sig i det andra glaset i den första flighten. Det här är en champagne jag aldrig tidigare smakat.
Standardcuvéen från Bouzybaserade Brice är i det här fallet gjord på 70 % pinot noir och 30 % chardonnay (fördelningen varierar). Den är delvis jäst på ekfat och delvis i ståltank. Den här utgåvan har 2021 som basårgång och flaskan blev degorgerad i september 2024 med en dosage som understiger 4 g/l.
Ovanstående etikett ståtar för övrigt med ”XX” under ordet brut, vilket först får en att tro att basårgången i denna champagne är 2020. Vänder man på flaskan ser man dock att det står ”XXI” där. Vid den här typen av feletiketteringar ska man alltid utgå från att det yngsta årtalet är det riktiga – även om det teoretiskt sett kan förekomma fall där det omvända gäller. Basårgången är alltså 2021 och inget annat.
Det här är hur som helst en mycket trevlig champagne!
Doft: Något utvecklad, fruktig och något parfymerad. Inslag av mogna gula äpplen, tropisk frukt, brioche och brända brödkanter.
Smak: Generös, fruktig, frisk och torr smak med viss sälta. Söta äpplen, lime och lite lakrits. Påtaglig syra och skaplig längd.
Betyg idag: 84
Sannolikt bäst: 2027-2034


Inga kommentarer:
Skicka en kommentar