Intro

Här delar jag med mig av mina upplevelser av de champagner jag dricker. Jag betygsätter varje vin för att ge en samlad bild av hur jag upplever det vid tillfället för provningen. Min betygsskala är 0-100 och jag är relativt snål när jag delar ut mina poäng. De högsta poängen sparar jag till de riktigt stora upplevelserna! Då och då dyker det även upp mousserande viner från övriga världen eller stilla viner från Champagne.

torsdag 11 december 2025

De Sousa Cuvée des Caudalies (2008-bas)

(100 % chardonnay)

 

13 april 2025 (La Villa Douce i Reims)

 


 

Det här är en sendegorgerad flaska av den årgångslösa Cuvée des Caudalies från De Sousa med 2008-bas – som ändå hunnit få rejält med tid på korken. Flaskan blev degorgerad i maj 2018 med en dosage på 2 g/l.

 

Det här är en jättebra champagne med härlig utveckling, men den saknar lite komplexitet i munnen för att få ett ännu högre omdöme.

 

Doft: Utvecklad, generös, fruktig och lite nötig. Inslag av mogna gula plommon, hasselnötter, honung och en aning ingefära.

 

Smak: Utvecklad, fruktig, frisk, mycket torr och något oxiderad smak av mogna äpplen och hasselnötter.

 

Betyg idag: 89

 

Sannolikt bäst: 2023-2028

 

Mina intryck av andra utgåvor av Caudalies (med länkar):

2011-bas: 88 (2019-06-22)

2014-bas: 90 (2024-11-30)

 

Jag fick även prova en ung 2020-bas av Cuvée des Caudalies idag, som kändes lovande.

 


 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar